Det har bara gått lite över 10 dagar sedan Samsung Galaxy S20-serien släpptes men här är vi och spekulerar om den kommande S-Pen-totting Note20.
Tack vare en ny patentpublikation vet vi bara hur Galaxy Note20 kan se ut. Samsung gick till US Patent and Trademark Office (USPTO) för att registrera en design för kommande telefoner. Se bilden nedan, så här kan Galaxy Note20 se ut.
Patentet avslöjar att Note20 skulle kunna rocka en vattenfallsböjd skärm, som Huawei Mate 30. Men till skillnad från Huawei kommer Samsung fortfarande att erbjuda alla fysiska knappar som inkluderar volymvipparna och strömbrytaren. De sticker ut genom skärmens böjda glas i sidokanterna. Huawei valde virtuella kontroller för Mate 30 Pro.
Dessutom ryktas Samsung också ha en holografisk projektor som också kan ses i patentet. Funktionen gör att tredimensionella bilder kan projiceras i en verklig miljö. Detta är något som hittills bara har setts i science fiction-filmer. Tänk på att det här bara är rykten och spekulationer. Den faktiska telefonen kanske inte skryter med det alls.
En annan nyhet pekar på en ny form av chipset. Senaste Samsungs flaggskepp har 7nm-chipset men enligt Samsungs blogg arbetar det på 6nm-chipset. Den sydkoreanska jätten avslöjade att dess nya extrema ultravioletta (EUV) litografiteknik används för att massproducera 7nm och 6nm chips. Samsung säger, “Det ger ett optimalt val för nästa generations applikationer som 5G, AI och Automotive.”
SENASTE NYHETER