Den första nyheten om två nya smartphones från det kinesisk-amerikanska huset kommer: Motorola Edge 20 och Edge 290 Pro.
Motorola Edge 20 och Edge 20 Pro, inte bara mellannivå
Vanligtvis är certifieringen av den kinesiska TENAA det sista steget före presentationen och försäljningen av de nya enheterna som är reserverade för marknaden i landet mandariner. Och det är just detta steg som Motorola Edge 20 och Edge 20 Pro just har tagit. Den senare skulle vara toppen av sortimentet av de två, drivs av Snapdragon 870 -processorn, medan den förra kunde utrustas med den nya Snapdragon 778G .
Kodenamnen på de två nya Motorola Edge 20 är respektive XT2143-1 Och XT2153-1 för Pro -versionen. Den kinesiska versionen av Motorola Edge 20 bör vara tillgänglig i klassiska 6/8/12 GB RAM och 128/256/512 GB minnesstorlekar. Bilden av Edge 20 -versionen ser att det finns tre bakre kameror, med den huvudsakliga 108 Mpx. Det är lätt att föreställa sig att denna version kan förändras när versionerna för internationella marknader tillkännages. Motorola Edge 20 Pro, åtminstone enligt bilderna, bör också vara utrustad med ett periskop fyrkantigt objektiv.
Bland den lilla tillgängliga informationen upptäcker vi närvaron av AMOLED -skärmen och knappen specifikt tillägnad Google Assistant som, åtminstone i den kinesiska versionen, inte kan anpassas. Det återstår bara att vänta på mer detaljerade nyheter som jag säkert inte kommer att vänta på.
Håll utkik!
Gillar att ladda …